Legfontosabb tudnivalók a dohányzásról
Teherbeesés, várandósság
Már a tizenéves gyermekek is tudják, milyen káros hatásai vannak a dohányzásnak. Kevesen gondolnak viszont arra, hogy a dohányfüst mennyire veszélyes a még meg sem fogant babákra.

Angliában végzett tanulmányok szerint egy rendszeresen dohányzó nőnek egyharmaddal kevesebb esélye van arra, hogy teherbe essen, mint nemdohányzó kortársának. Ebben jelentős szerepet játszik a nikotin egyik fő mellékterméke, a cotinin és a dohányfüstben levő egyéb méreganyagok, amelyek az egészséges, megtermékenyíthető petesejtek számát is csökkentik.
Férfiaknál kimutatták, hogy a dohányzás következtében a spermiumok mozgása jelentősen lassulhat, a spermiumok száma is csökkenhet, ezzel nehezítve a teherbeesés valószínűségét. Emellett a nikotin közvetlen érösszehúzó hatása révén impotenciához is vezethet.
Ha mégis bekövetkezik a megtermékenyítés, a dohányzó kismamáknál magasabb a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, és a kis születési súly valószínűsége, mint a nemdohányzó kismamák esetében. A dohányzó anyukák újszülöttei között pedig gyakrabban fordulnak elő különböző fejlődési rendellenességek (végtagi deformitások, dongaláb, arcrendellenességek, gyomor- és bélrendszeri problémák), és esetükben bizonyítottan magasabb a hirtelen bölcsőhalál szindróma kockázata is.
A dohányos családok kisgyermekeinél jóval gyakoribbak a felső légúti megbetegedések, és emelkedik az asztma, a gége- és fülgyulladások gyakorisága is, nem is szólva arról, hogy a dohányfüstös környezetben felnőtt lányok szintén nehezebben esnek teherbe, és jobban ki vannak téve egy esetleges vetélés vagy koraszülés kockázatának.
A számos probléma és betegség kockázata jelentősen csökkenthető azzal, ha a fogantatás előtt több hónappal leszokunk a dohányzásról.
További tartalmak
Leszoknék, de hogyan? Asztma és dohányzás Miért érdemes leszokni? Miértek a dohányzásról Nekik is árt - A dohányosok... Dohányzás és C-vitaminCikk ajánló
Talán minden dohányos fejében megfordul időnként a gondolat: le kellene szokni… De ez a legtöbbször sajnos kevés a sokszor évek óta tartó függőség ördögi köréből való kitöréshez.

A dohányzás különböző tüdőbetegségeket, köztük asztmát is okozhat. Bár ez nem hangzik meglepőnek, felmérések mégis azt mutatják, hogy az asztmások között is rengetegen dohányoznak.

Erős akarat és sziklaszilárd elhatározás – ezek a legfontosabbak a sikeres leszokáshoz. Kevés, ha csak gondolkodsz azon, hogy le kellene szoknod. Tippjeink segítenek.

Miért nem szoknak le a masszív dohányosok? Sokan azt mondják: „Azért, mert nekem már úgyis mindegy.” Pedig ha tudnák, mennyire nincs igazuk! A leszokást sosem késő elkezdeni.

Már a tizenéves gyermekek is tudják, milyen káros hatásai vannak a dohányzásnak. Kevesen gondolnak viszont arra, hogy a dohányfüst mennyire veszélyes a még meg sem fogant babákra.

Kérj segítséget, szükség esetén használj nikotintartalmú tapaszt, tablettát. Hol szerezheted be legkönnyebben?
MegnézemÚgy érzed, nem bírod tovább és rá kell gyújtanod? Nézd meg, mások szerint miért érdemes mégis kitartanod!
Megnézem