Legfontosabb tudnivalók a dohányzásról
A nikotin, az alattomos méreg
Mindenki tudja: a dohányzás tüdőrákot okozhat. Ezen túlmenően azonban számos egyéb, az egészséget rövid- és hosszútávon károsító hatása van, akár már egyetlen szál elszívott cigarettának is!

A dohányfüstben fellelhető mintegy 4000 anyag közül közel 40 bizonyítottan rákkeltő. Maga a nikotin nem tartozik ezek közé, azonban ennek a vegyületnek köszönhetően alakul ki maga a függőség. A nikotin késztet és kényszerít újabb és újabb szál cigaretta elszívására minket.
A nikotin méreg, vagyis a szervezetbe jutva már kis mennyiség halált okozhat. A nikotinmérgezés tünetei: hányinger, szédülés, fejfájás, hányás; súlyosabb esetben eszméletvesztés, légzésleállás, kóma és halál is bekövetkezhet. Kezdő dohányosok az első néhány szál cigaretta elszívását követően az enyhe mérgezés tüneteit észlelhetik magukon.
Dohányzással a légutakon keresztül a cigarettában lévő nikotinnak csak egy része jut be a szervezetbe, a bejutott mennyiség sem szívódik fel maximálisan, és az is relatíve gyorsan kiürül. Ráadásul a szervezet viszonylag hamar hozzászokik a kialakuló nikotinszinthez – mindezek együttesen magyarázzák azt, hogy miért nem vezet közvetlenül halálhoz a dohányzás.
A nikotin hatására fokozódik az agyban a boldogsághormon szintje, mely egyenes út a hozzászokáshoz és a függőséghez.
A nikotin – különböző kémiai mechanizmusok révén – a központi idegrendszeren keresztül kezdetben stimulálja a szervezetet (ettől válnak a dohányosok átmenetileg éberebbé a cigarettázás következtében), később, egy bizonyos mennyiséget elérése után viszont már gátolja annak működését (ezért van feszültségoldó hatása a dohányzásnak).
További tartalmak
Dohányzás és C-vitamin A nikotin, az alattomos mér... Nekik is árt - A dohányosok... Miért érdemes leszokni? Kérdések és válaszok a dohá... Ezért árt a passzív dohányz...Cikk ajánló
Nekik is árt - A dohányosok házi kedvencei
Hogy a cigaretta milyen mértékben károsíthatja az emberi szervezetet, mindannyian jól tudjuk. De arra már kevesen gondolnak, hogy a füsttel házi kedvenceink egészségének is ártunk.

Már a tizenéves gyermekek is tudják, milyen káros hatásai vannak a dohányzásnak. Kevesen gondolnak viszont arra, hogy a dohányfüst mennyire veszélyes a még meg sem fogant babákra.

Talán minden dohányos fejében megfordul időnként a gondolat: le kellene szokni… De ez a legtöbbször sajnos kevés a sokszor évek óta tartó függőség ördögi köréből való kitöréshez.

Kérdések és válaszok a dohányzásról
Hogyan szokhatnék le könnyen a dohányzásról? - Szilárd elhatározás és nagy akaraterő szükséges. Érdemes igénybe venni a leszokást segítő nikotintartalmú tapaszok és tabletták segítségét.

A leszokáshoz nem mindig elég az elhatározás: feltétlenül szükség van a környezetünkben élők támogatására, valamint segítség lehet a vény nélkül kapható nikotintartalmú tapaszok, tabletták és rágók használata is.

Kérj segítséget, szükség esetén használj nikotintartalmú tapaszt, tablettát. Hol szerezheted be legkönnyebben?
MegnézemÚgy érzed, nem bírod tovább és rá kell gyújtanod? Nézd meg, mások szerint miért érdemes mégis kitartanod!
Megnézem