Legfontosabb tudnivalók a dohányzásról
Nekik is árt - A dohányosok házi kedvencei
Hogy a cigaretta milyen mértékben károsíthatja az emberi szervezetet, mindannyian jól tudjuk. De arra már kevesen gondolnak, hogy a füsttel házi kedvenceink egészségének is ártunk.

Állatorvosok szembesülnek a leggyakrabban azzal, hogy milyen elváltozásokat okoz a passzív dohányzás a kutyák, a macskák és a madarak szervezetében. Hosszú orrú kutyusoknál a leggyakrabban orr- és orrmelléküregi daganatok, míg rövidorrú fajtársaiknál a tüdődaganatok a leggyakoribbak. A cicák esetében is hasonló elváltozásokat figyeltek meg, ezenfelül náluk gyakrabban alakulnak ki limphomás (nyirokmirigyrák) elváltozások is.
Egyes tanulmányok szerint egy erősen dohányfüstös környezetben élő házi kedvencnél akár 60 százalékkal nagyobb az esélye a daganatos megbetegedések kialakulásának, mint a tiszta levegőhöz jutó társaiknál. A szoba, a lakás rendszeres szellőztetése sem nyújt a betegségek ellen teljes védelmet: a légtér teljes megtisztulásához átlagosan 3 óráig kellene folyamatosan szellőztetni.
A kisállatok viszont erőteljesen motiválhatják gazdájukat a dohányzásról való leszokásban. Több tanulmány említi, hogy azok a dohányosok, akik hosszú ideig ellenálltak mindenféle leszokási kísérletnek, sok esetben valóban megrémülnek, amint világossá válik számukra, hogy kedvenceik miattuk betegedhetnek meg, vagy akár már meg is betegedtek. Ezt követően mindent megtesznek azért, hogy füstmentes és minél egészségesebb környezetet biztosítsanak a számukra.
További tartalmak
Miért érdemes leszokni? A leszokás előnyei... Ilyen is van: a harmadlagos... 25 tipp a leszokáshoz Leszoknék, de hogyan? Nekik is árt - A dohányosok...Cikk ajánló
Ilyen is van: a harmadlagos dohányzás
Egy dohányos embert nem nehéz felismerni akkor sem, ha éppen nem kandikál ki szájából égő cigaretta: a ruhája, a lehelete, a haja elárulják szenvedélyét. Körülötte füstszag terjeng, holmija dohányszagú.

Talán minden dohányos fejében megfordul időnként a gondolat: le kellene szokni… De ez a legtöbbször sajnos kevés a sokszor évek óta tartó függőség ördögi köréből való kitöréshez.

A dohányzás különböző tüdőbetegségeket, köztük asztmát is okozhat. Bár ez nem hangzik meglepőnek, felmérések mégis azt mutatják, hogy az asztmások között is rengetegen dohányoznak.

A passzív dohányzás veszélye és károsító hatása akkor tudatosodott sokakban, amikor számos országban dohányzást korlátozó intézkedéseket vezettek be, így védve a nemdohányzó emberek egészségét.

Erős akarat és sziklaszilárd elhatározás – ezek a legfontosabbak a sikeres leszokáshoz. Kevés, ha csak gondolkodsz azon, hogy le kellene szoknod. Tippjeink segítenek.

Kérj segítséget, szükség esetén használj nikotintartalmú tapaszt, tablettát. Hol szerezheted be legkönnyebben?
MegnézemÚgy érzed, nem bírod tovább és rá kell gyújtanod? Nézd meg, mások szerint miért érdemes mégis kitartanod!
Megnézem