Legfontosabb tudnivalók a dohányzásról
Ilyen is van: a harmadlagos dohányzás
Egy dohányos embert nem nehéz felismerni akkor sem, ha éppen nem kandikál ki szájából égő cigaretta: a ruhája, a lehelete, a haja elárulják szenvedélyét. Körülötte füstszag terjeng, holmija dohányszagú.

Kevesen tudják, hogy a cigiből a levegőbe kerülő nikotin molekula a levegőben megtalálható különböző nitrogén-vegyületekkel kapcsolódva kifejezetten rákkeltő hatású anyagokká alakulhat, amelyek bármilyen felületen megtapadhatnak, illetve a levegőben keringve is belélegezhetőek. Ezen vegyületek leginkább a csecsemők, kisgyermekek egészségét veszélyeztethetik.
Nem árt tudni tehát, hogy egy ablakban, erkélyajtóban elszívott cigaretta nem védi meg a lakás többi lakóját az egészségre ártalmas hatásoktól: a szoba teljes kiszellőzéséhez minimum 3 órán át tartó alapos szellőztetés szükséges, másrészt a rákeltő anyagok megmaradnak a lakás különböző felületein (szekrény, ülőgarnitúra, stb.).
Az sem igazi megoldás, ha a dohányos „kiszalad” elszívni a cigit: haján, ruháján ugyanis magával hordozza a káros vegyületeket, így azok megint csak veszélyeztetik az otthonukban élőket.
Gondoljunk csak bele: egy dohányos anyuka, miután elszívta cigarettáját, felveszi és magához öleli kis csecsemőjét! Már egyetlen ilyen ölelés során annyi méreganyag juthat a kicsi szervezetébe, amely egy fejletlen szervezetben egészségkárosodást okozhat.
A legjobb és egyetlen igazi megoldás tehát – magunk és szeretteink védelmében – az, ha megválunk káros szenvedélyünktől, végleg letesszük a cigarettát. Még ezt követően is hosszú időbe telik, míg otthonunk ténylegesen megtisztul a korábban lerakódott mérgező anyagoktól.
További tartalmak
El a cigitől! Mi segíthet?... Miértek a dohányzásról Leszoknék, de hogyan? A nikotin, az alattomos mér... 25 tipp a leszokáshoz Kérdések és válaszok a dohá...Cikk ajánló
Kérdések és válaszok a dohányzásról
Hogyan szokhatnék le könnyen a dohányzásról? - Szilárd elhatározás és nagy akaraterő szükséges. Érdemes igénybe venni a leszokást segítő nikotintartalmú tapaszok és tabletták segítségét.

Erős akarat és sziklaszilárd elhatározás – ezek a legfontosabbak a sikeres leszokáshoz. Kevés, ha csak gondolkodsz azon, hogy le kellene szoknod. Tippjeink segítenek.

A dohányzás különböző tüdőbetegségeket, köztük asztmát is okozhat. Bár ez nem hangzik meglepőnek, felmérések mégis azt mutatják, hogy az asztmások között is rengetegen dohányoznak.

"A dohányzás káros az egészségre!” Akkor mégis miért van ennyi dohányos? Vajon nem tudják, milyen károkat okoznak a szervezetükben? Bizonyára tisztában vannak vele. Akkor mégis miért?

Mindenki tudja: a dohányzás tüdőrákot okozhat. Ezen túlmenően azonban számos egyéb, az egészséget rövid- és hosszútávon károsító hatása van, akár már egyetlen szál elszívott cigarettának is!

Kérj segítséget, szükség esetén használj nikotintartalmú tapaszt, tablettát. Hol szerezheted be legkönnyebben?
MegnézemÚgy érzed, nem bírod tovább és rá kell gyújtanod? Nézd meg, mások szerint miért érdemes mégis kitartanod!
Megnézem