Legfontosabb tudnivalók a dohányzásról
Asztma és dohányzás
A dohányzás különböző tüdőbetegségeket, köztük asztmát is okozhat. Bár ez nem hangzik meglepőnek, felmérések mégis azt mutatják, hogy az asztmások között is rengetegen dohányoznak.

Az asztma kialakulását genetikai tényezők is magyarázzák, ám a hajlam csak káros környezeti tényezők esetén fejlődik betegséggé. Ilyen hatást jelenthet számos vírusfertőzés, a szoptatás hiánya, a levegőszennyeződés és az egyik legfontosabb: a dohányzás. Tanulmányok szerint szoros összefüggés van a terhesség alatti dohányzás és a gyermek asztmás betegségének kialakulása között, mivel a terhesség idején károsodhat a tüdő fejlődése, elmaradhat teljesítménye.
A felnőttkorban kialakuló asztma és a dohányzás között is összefüggést találtak a kutatók: a dohányfüst az asztmás betegeknél légúti gyulladásos folyamatokat indít el, hatására a hörgők sokkal érzékenyebbé válnak, így már kisebb mértékű provokáló hatásra jelentős hörgőszűkület alakulhat ki, akár súlyos asztmás roham is előfordulhat. A dohányos asztmás betegeknél gyakrabban alakulhat ki olyan súlyos roham, amely már kórházi ellátást igényel.
Az asztmás emberek légzésfunkciós mutatói rosszabbak, mint a nem asztmások esetében, ez az érték pedig akár a sokszorosára is nőhet, ha az asztmás beteg még dohányzik is. Ráadásul az asztma kezelésében használt gyógyszerek hatékonysága is csökken, ha az asztmás beteg dohányzik.
A dohányzásról való leszokást szerencsére sosem késő elkezdeni asztmások esetében sem, ezzel csökkenthetik a fellángolások gyakoriságát és a tünetek súlyosságát.
További tartalmak
Teherbeesés, várandósság... Ilyen is van: a harmadlagos... Miértek a dohányzásról 25 tipp a leszokáshoz Miért érdemes leszokni? Leszoknék, de hogyan?Cikk ajánló
Nekik is árt - A dohányosok házi kedvencei
Hogy a cigaretta milyen mértékben károsíthatja az emberi szervezetet, mindannyian jól tudjuk. De arra már kevesen gondolnak, hogy a füsttel házi kedvenceink egészségének is ártunk.

A dohányzás különböző tüdőbetegségeket, köztük asztmát is okozhat. Bár ez nem hangzik meglepőnek, felmérések mégis azt mutatják, hogy az asztmások között is rengetegen dohányoznak.

A passzív dohányzás veszélye és károsító hatása akkor tudatosodott sokakban, amikor számos országban dohányzást korlátozó intézkedéseket vezettek be, így védve a nemdohányzó emberek egészségét.

Kérdések és válaszok a dohányzásról
Hogyan szokhatnék le könnyen a dohányzásról? - Szilárd elhatározás és nagy akaraterő szükséges. Érdemes igénybe venni a leszokást segítő nikotintartalmú tapaszok és tabletták segítségét.

Miért nem szoknak le a masszív dohányosok? Sokan azt mondják: „Azért, mert nekem már úgyis mindegy.” Pedig ha tudnák, mennyire nincs igazuk! A leszokást sosem késő elkezdeni.

Kérj segítséget, szükség esetén használj nikotintartalmú tapaszt, tablettát. Hol szerezheted be legkönnyebben?
MegnézemÚgy érzed, nem bírod tovább és rá kell gyújtanod? Nézd meg, mások szerint miért érdemes mégis kitartanod!
Megnézem